Napszemüveg - Cylinder Optika

Tévhitek a napszemüvegekkel kapcsolatban

1. Minél sötétebb, annál jobb az UV védelem:

Az igazság, hogy nem a lencse sötétségén múlik az UV szűrő képessége a napszemüvegeknek. Alapanyagába gyártják bele, így a vékonyított és bizonyos nem vékonyított átlátszó, optikai lencsék is tartalmazzák az emberi szem számára javasolt UV védelmet. A fényspektrum 100-400 nm-ig szűri meg.

A legkárosabb az UVB és a UVA, amely, ha hosszabb évtizedeken keresztül teszi ki magát az ember súlyosabb szemészeti következményei lehetnek: köztük a legsúlyosabb a bőrrák, illetve fokozza a szürkehályog kialakulását is.

2. Polaroid=Polarizált lencse

A Polaroid napszemüveg lencsék a Polaroid márkájú napszemüvegek tartalmazzák. Polarizált napszemüveg lencsék dioptriázható változatban is elérhetőek, illetve különböző márkák palettáján is, köztük a Roy Robson és Vistan napszemüvegei is.

De mire is jó a polarizáció? A többsíkban rezgő fénysugarakat egy síkban veri vissza. A gyakorlatban: víz-havas/jeges út felszínéről, autók szélvédőjéről visszacsillanó zavaró fénysugarakat szűri meg, így nem lesz olyan zavaró az emberi szem számára.

3. Az 1000 Ft-os napszemüveg is ugyanolyan jó, mint a 30.000 Ft-os.

Attól függ mire. Bevizsgálások alapján az UV védelem megfelelőnek tűnhet első ránézésre, ugyanis UV 400 nm-ig szűrnek. Azonban a hátulról érkező napfény sugarakat nem elnyeli, hanem visszatükrözi az emberi szembe, amivel káros hatást érnek el. Egy íveltebb, sportosabb napszemüveg esetén a lencse szélén torzító rész található, míg prizmakompenzációval elérik a márkásabb, drágább napszemüvegek esetén, hogy ne okozzon ilyen problémát.

Másik negatívuma az 1000 Ft-os változatnak, hogy jobban karcolódik, törik, nincs hozzá alkatrész és nem dioptriázhatóak. Ha már drágább, feltétlenül nagyobb márkát kell választanunk? Nem. Mindenképpen bevizsgált, európai szabványoknak megfelelő darabot válasszunk, a legjobb megoldás, ha optikában szerezzük be, mert ott biztos tájékoztatást tudnak mondani az adott napszemüvegről.